Náš rodinný klub

2. 6. 2022 | Aktuality

Máme nový web. Juchů! Náš lesní rodinný klub v Čertově rokli ale nový není, fungujeme již nějaký ten rok.

Tvoření v lesním klubu na Lesné

Myšlenka založit komunitní rodinný klub vznikla někdy v průběhu roku 2017 a ve stejném roce zahájil klub svou činnost pod záštitou spolku Vicinis, který podporuje rozvoj sousedských vztahů. Zázemím pro klub se stal skautský srub na Lesné s úžasnou rozlehlou zahradou. Začala se zde scházet skupinka rodičů s malými dětmi, některé rodiny se znali již delší dobu, většina se ale seznámila až díky klubu.

Hlavní náplní klubu bylo trávení volného času v příjemné společnosti jiných rodin. Naším cílem bylo vytvořit známý a bezpečný prostor pro přátelská setkání, sdílení, vzájemnou podporu a spolupodílení se na péči o děti.

„It takes a village to raise a child“ (K výchově dítěte je zapotřebí celé vesnice)

Africké přísloví

A tak tomu je i dnes. Fungujeme stále ve stejných prostorách, které si postupně společnými silami zvelebujeme. Lidé pečující o klub se přirozeně v průběhu času obměňují, stále se však držíme ústředních myšlenek vytvářet komunitu založenou na dlouhodobých vztazích a na známém prostředí s vhodnými podmínkami pro volný pohyb a hru dětí. Naší hlavní snahou je, aby děti zažívaly respektující prostředí a byly schopny vytvářet kvalitní vztahy s ostatními dětmi i dospělými.

Klub využívají zejména rodiče na mateřské a rodičovské dovolené s dětmi různého větu – od novorozeňat až po starší školní děti v individuálním vzdělávání.

…Často jsme umazaní, ale šťastní.

Fungování klubu je postaveno na nápadech a aktivitě zapojených rodičů. Velmi podporujeme společný pobyt venku. Pobýváme především na zahradě, péče o ní představuje důležitou součást našich aktivit. Děti zde najdou skvělé místo pro první objevování a ochutnávání světa všemi smysly. Pečujeme o vlastní záhonky, zaléváme keře, na podzim hrabeme listí, pozorujeme ptáčky a veverky. Občas si společně uvaříme oběd na ohni. Se staršími dětmi také rádi využíváme přilehlou Čertovu rokli i širší okolí Lesné.

…Naším cílem není pro někoho vytvářet zábavu, ale bavit se společně.

Kromě pravidelného scházení pořádáme také komunitní akce mimo běžnou provozní dobu klubu, jako je rodinné grilování, lampionový průvod, oslava zimního slunovratu či swap a divadlo.

Tu a tam vymyslíme akci na podporu sbližování rodin ve spolupráci s jinými organizacemi z blízkého okolí (např. Karneval pro Matátu, výměnu hraček ve Společenském centru Brna-sever či Pestrobarevné odpoledne ve spolupráci s Nesehnutím). Hlásíme se také k péči o prostředí Čertovi rokle (opakovaně se zapojujeme např. do akce Ukliďme Česko!).

S postupujícím časem přicházejí nové nápady, děti rostou a někteří rodiče odcházejí do práce. Navázání hlubších vztahů mezi rodiči a dětmi umožnilo nejprve vznik komunitní „neškolce“, která se v současnosti posouvá na vyšší úroveň „domškoly„. Zároveň nám je líto nevyužít potenciál prostoru, který máme k dispozici, a sílu naší komunity, a proto se vrháme do nového projektu. Držte nám palce!

Další aktuality

PROGRAM RODINNÉHO KLUBU NA KVĚTEN A ČERVEN

PROGRAM RODINNÉHO KLUBU NA KVĚTEN A ČERVEN

Program rodinného klubu do konce školního roku je na světě! Rádi vás přivítáme na zahradě nově také ve středy dopoledne, kdy pro děti bude nachystaný vždy malý program. Středy jsou vyhrazené pro program pro děti, pátky pokračují v dosavadním duchu - někdy program pro...

KOMUNITNÍ BRIGÁDA: JARNÍ OŽIVENÍ ZAHRADY

KOMUNITNÍ BRIGÁDA: JARNÍ OŽIVENÍ ZAHRADY

SOBOTA 27.4. 2024, 10:00 - 18:00 Přijďte nám pomoci s oživením zahrady našeho lesního komunitního klubu a poznat naši komunitu rodin. CO VÁS ČEKÁ? Obnova zahrady po zimě, práce na záhonkách, údržba dřevěných herních prvků, společné vaření, stopovací hra pro děti a...

JARNÍ KOMUNITNÍ SWAP

JARNÍ KOMUNITNÍ SWAP

ČTVRTEK 11.4.2024 10:00 - 15:00 Vyrostli vaše děti přes zimu ze všeho oblečení? Zjistili jste při jarním úklidu, že tři pánvičky opravdu nepotřebujete? Potřebujete vyměnit duplo za lego? Nebo snad chcete ulovit nějaké pěkné tričko pro sebe? Tak přijďte na náš jarní...