Aktuálně: Zveme všechny příznivce našeho klubu na brigádu na zahradě, která se bude konat v sobotu 29.4. Bližší informace brzy v aktualitách.

Náš rodinný klub

2. 6. 2022 | Aktuality

Máme nový web. Juchů! Náš lesní rodinný klub v Čertově rokli ale nový není, fungujeme již nějaký ten rok.

Tvoření v lesním klubu na Lesné

Myšlenka založit komunitní rodinný klub vznikla někdy v průběhu roku 2017 a ve stejném roce zahájil klub svou činnost pod záštitou spolku Vicinis, který podporuje rozvoj sousedských vztahů. Zázemím pro klub se stal skautský srub na Lesné s úžasnou rozlehlou zahradou. Začala se zde scházet skupinka rodičů s malými dětmi, některé rodiny se znali již delší dobu, většina se ale seznámila až díky klubu.

Hlavní náplní klubu bylo trávení volného času v příjemné společnosti jiných rodin. Naším cílem bylo vytvořit známý a bezpečný prostor pro přátelská setkání, sdílení, vzájemnou podporu a spolupodílení se na péči o děti.

„It takes a village to raise a child“ (K výchově dítěte je zapotřebí celé vesnice)

Africké přísloví

A tak tomu je i dnes. Fungujeme stále ve stejných prostorách, které si postupně společnými silami zvelebujeme. Lidé pečující o klub se přirozeně v průběhu času obměňují, stále se však držíme ústředních myšlenek vytvářet komunitu založenou na dlouhodobých vztazích a na známém prostředí s vhodnými podmínkami pro volný pohyb a hru dětí. Naší hlavní snahou je, aby děti zažívaly respektující prostředí a byly schopny vytvářet kvalitní vztahy s ostatními dětmi i dospělými.

Klub využívají zejména rodiče na mateřské a rodičovské dovolené s dětmi různého větu – od novorozeňat až po starší školní děti v individuálním vzdělávání.

…Často jsme umazaní, ale šťastní.

Fungování klubu je postaveno na nápadech a aktivitě zapojených rodičů. Velmi podporujeme společný pobyt venku. Pobýváme především na zahradě, péče o ní představuje důležitou součást našich aktivit. Děti zde najdou skvělé místo pro první objevování a ochutnávání světa všemi smysly. Pečujeme o vlastní záhonky, zaléváme keře, na podzim hrabeme listí, pozorujeme ptáčky a veverky. Občas si společně uvaříme oběd na ohni. Se staršími dětmi také rádi využíváme přilehlou Čertovu rokli i širší okolí Lesné.

…Naším cílem není pro někoho vytvářet zábavu, ale bavit se společně.

Kromě pravidelného scházení pořádáme také komunitní akce mimo běžnou provozní dobu klubu, jako je rodinné grilování, lampionový průvod, oslava zimního slunovratu či swap a divadlo.

Tu a tam vymyslíme akci na podporu sbližování rodin ve spolupráci s jinými organizacemi z blízkého okolí (např. Karneval pro Matátu, výměnu hraček ve Společenském centru Brna-sever či Pestrobarevné odpoledne ve spolupráci s Nesehnutím). Hlásíme se také k péči o prostředí Čertovi rokle (opakovaně se zapojujeme např. do akce Ukliďme Česko!).

S postupujícím časem přicházejí nové nápady, děti rostou a někteří rodiče odcházejí do práce. Navázání hlubších vztahů mezi rodiči a dětmi umožnilo nejprve vznik komunitní „neškolce“, která se v současnosti posouvá na vyšší úroveň „domškoly„. Zároveň nám je líto nevyužít potenciál prostoru, který máme k dispozici, a sílu naší komunity, a proto se vrháme do nového projektu. Držte nám palce!

Další aktuality

Program rodinného klubu

Program rodinného klubu

BŘEZEN 2023, STŘEDY A PÁTKY 10:00 - 15:00 Navštívit rodinný klub můžete i v případě, že nemáte zájem o nabízený program. V případě drobného programu to není vůbec problém, pakliže je v plánu divadlo, beseda apod., jste vítáni též, jen prosím počítejte s omezenými...

Jarní komunitní brigáda

Jarní komunitní brigáda

SOBOTA 29. 4. 2023, 10:00 - 17:00 Zveme všechny naše příznivce, rodiče, členy i nečleny na jarní komunitní brigádu na zahradě, která se bude konat v sobotu 29. 4. 2023. Pojďme společně připravit naši zahradu na nadcházející sezónu. Přijďte na celý den, nebo jen na...

Beseda s Janem Kršňákem: O důvěře v digiděti

Beseda s Janem Kršňákem: O důvěře v digiděti

PÁTEK 24. BŘEZNA 2023 OD 10:00 Zveme všechny rodiče, kteří se zajímají o to, jak vychovávat děti v dnešní technologické době na besedu s Janem Kršňákem na téma "Děti a technologie: O důvěře v digiděti". Beseda se koná v pátek 24. 3. 2023 od 10. hod. Máme-li pocit, že...