Aktuálně: Zveme všechny příznivce našeho klubu na brigádu na zahradě, která se bude konat v sobotu 29.4. Bližší informace brzy v aktualitách.

Lesní klub
Roklinka

V centru Lesné mezi lesy. Jsme lesní klub v Čertově rokli poskytující předškolní péči o děti ve věku 3-6 let.

V září 2022 fungujeme v třídenním provozu, od pondělí do středy od 8:00 do 15:00.

N

Dvoudenní nebo třídenní docházka

N

skupinka maximálně 16 dětí a 2 průvodců

Logo Lesní klub Lesná

Příroda

Příroda nám slouží k hraní i učení.

Srub

Středobodem našeho lesního klubu je srub v Čertově rokli.

Počasí

Našimi kamarády jsou sluneční paprsky i déšť, venku pobýváme za každého počasí.

O nás

Jsme lesní klub nabízející péči o děti od 3 do 6 let. Nabízíme péči tři dny v týdnu v omezené provozní době, jelikož zázemí klubu musí být odpoledne k dispozici pro jiné aktivity.

Organizačně fungujeme pod zapsaným spolkem Vicinis, který nám poskytuje podporu. Samotná iniciativa tohoto předškolního lesního klubu vychází z již několik let fungujícího komunitního projektu lesního rodinného klubu, který založila skupinka rodičů z Lesné.

Nejsme rejstříková lesní mateřská škola (z toho důvodu máme v názvu „lesní klub“), která by dostávala finanční příspěvky od státu. To nám dává určitou volnost, ale zároveň to klade velké nároky na komunitu rodičů, průvodců a dalších zapojený osob, abychom mohli fungovat udržitelně a ke spokojenosti všech.

Zázemí

Zázemí našeho lesního klubu budeme mít první rok ve skautském srubu, dřevěné stavbě se zavedenou elektřinou, vodou i funkčním topením. Uvnitř srubu jsou dvě splachovací toalety s umyvadlem a teplou vodou a kuchyňka se sporákem. Pro klub máme k dispozici dvě skautské klubovny, jedna slouží jako malá herna, druhá jako odpočinkové místo po obědě. Obě klubovny lze propojit, čímž vznikne větší prostor. V chodbě srubu jsou věšáčky pro dětské oblečení a batůžky.

Hlavním venkovním prostorem je oplocená zahrada přiléhající ke srubu. Zde máme pro děti vytvořené různé herní prvky, je zde ohniště, záhonky a velká herní plocha. Na zahradu přibudou také dřevěné stoly s posezením, kde plánujeme za dobrého počasí obědvat. Pro děti plánujeme také vyrobit a vybavit dřevěný ponk.

Našim cílem je být co nejvíc nezávislí, z toho důvodu si v blízké budoucnosti chceme pořídit na zahradu maringotku či jiný typ zázemí, který bude sloužit k poobědovému odpočinku a jako úložný prostor.

Lidé v Roklince

Mgr. Anna Orlová

Koordinátorka a průvodkyně

Pracovat s předškolními dětmi byl můj sen už od mala, podoba tohoto snu se ale postupem času různě proměňovala. Vystudovala jsem sociální pedagogiku, pracovala v jesličkách a soukromé mateřské škole a po studiích se několik let věnovala práci s pěstounskými rodinami a dětmi v pěstounské péči. Po narození syna to chvíli vypadalo, že půjdu zcela jiným směrem. Komunita a prostředí kolem rodinného klubu v Čertově rokli mi však přirostlo k srdci natolik, že mi přišlo škoda nevyužít potenciál tohoto místa naplno.

Miluji pohyb, přírodu a hudbu, ruční tvorbu, objevování dětské i vlastní duše. Zajímám se o respektující komunikaci, alternativní výchovné styly, psychoterapii a téma dětského traumatu.

Ztotožňuji se s názorem, který říká, že největším úkolem rodiče je pomáhat dětem, aby se staly samy sebou. Tento úkol si beru za svůj i v roli průvodkyně. Jako důležitou součást této cesty vidím dovednost pomáhat dětem zvládat jejich emoce. Dětské emoce vnímám jako fascinující oblast, které se snažím přicházet na kloub. Emocí se u dětí nebojím, učím se je přijímat a vnímám je jako vstupní bránu k porozumění dětských motivů a potřeb.

Každé dítě se rodí jako dobrá bytost, která je plně spojena se svou zdravou esencí. Mým přáním je, aby co nejvíce dětí bylo s touto esencí co nejčastěji a v co největší míře v kontaktu.

 

Jitka Podlezlová

Průvodce v Roklince   Průvodkyně

Děti se v mém životě, osobním i pracovním, objevovaly od začátku. Působila jsem několik let jako dobrovolník u dětí, které žily v tíživých podmínkách a neměly to vždy jednoduché. Tato životní zkušenost mi otevřela dveře do dětské duše. Před mateřstvím jsem pracovala v městské knihovně. Pro dětské čtenáře ze ZŠ i MŠ jsem připravovala programy, aktivity a různé hry. Postupem praxe jsem si uvědomovala, že na děti nahlížím jinak. Vnímala jsem je jako velmi moudré a samostatné bytosti, vedle kterých je darem žít.

S příchodem vlastních dětí jsem si začala budovat komunitu podobně smýšlejících rodičů a hledat prostor, kde bych se cítila přirozeně. Snila jsem o místě, kde se by se rodiny mohly scházet, sdílet, podporovat, inspirovat a společně pečovat o děti. Když se ke mně dostala zpráva o nově vznikajícím rodinném klubu uprostřed přírody, pár stovek metrů od mé srdcové knihovny, kde jsem pracovala, neváhala jsem. Toto kouzelné a silné místo mě upoutává několik let. První syn tu strávil školkové období a druhá dcera jde ve stejných kolejí, no a já tu prožívám intenzivní období spjaté s péči o děti a jsem šťastná.

Je mi blízká nenásilná komunikace, respektující výchova, výchova bez poražených a další směry, které podporují partnerský přístup k dětem. Jsem otevřená přijímat různorodé emoce dětí a pracovat s nimi. Dávat důvěru dětem, nabízet podnětné prostředí a nahlížet do jejich světů. O to se snažím při výchově nejen vlastních dětí.

David Richter

Průvodce

Lenka Mlčochová

    Průvodkyně

K dětem jsem si našla cestu postupně v průběhu studia psychologie. Začalo mě bavit ve volném čase dobrovolničit, pomáhat starším dětem se školní přípravou a organizovat pro ně program na příměstských táborech. Později jsem začala pracovat také s mladšími dětmi a s dětmi s různými diagnózami, nejčastěji s poruchami pozornosti nebo s poruchou autistického spektra.
Dětem se věnuji ráda a dává mi smysl myšlenka trávení s nimi co nejvíce času v přírodě. I proto je mi velmi blízký koncept lesních školek, kde mají děti možnost být přírodě blízko a rozvíjet se přímo v jejím prostředí.
Je mi sympatický respektující přístup k dětem a myslím si, že je důležité, aby dětem byl poskytován vlastní prostor, ve kterém se mohou vyžít a rozvíjet se přímo v tom, co v daném období vývoje potřebují.
Andrea Schwarzová

Průvodkyně

Reference

Po roce ve státní školce jsem nevěřila, že se dcera bude do školky těšit, občas se i zapomene rozloučit a odpoledne mě kárá, že jdu moc brzo. Navázala za těch pár měsíců pěkný vztah nejen s dětmi a průvodci, ale i některými rodiči, které často vídala. Oceňujeme důraz na respektující přístup (k lidem, přírodě) a zajímavé, přínosné aktivity a výlety. Také se nám líbí, že se s průvodci dá na všem nějak domluvit, nebazíruje se na nesmyslných pravidlech a je brán zřetel na naši zpětnou vazbu.

Míša

Sme moc vďační za to, čo pre naše deti robíte a ako k nim pristupujete. Prakticky od začiatku som cítila, ako sa na vás syn naviazal a bola tam veľká dôvera, i keď potreboval, aby som bola poblíž aj ja.

Daniela